Komunikaty

Zagospodarowanie wód opadowych na terenach zurbanizowanych - DO POBRANIA

Zagadnienie wód opadowych to temat, który dotyczy niemal wszystkich. Właśnie z tego powodu, Wielkopolski Oddział Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych postanowił zająć się tą szeroką problematyką, niejako popularyzując jej zagadnienia. Uczynił to przygotowując specjalistyczny Poradnik pt. "Zagospodarowanie wód opadowych na terenach zurbanizowanych".  Jako stowarzyszenia naukowo-technicznego, naszym celem jest popularyzacja problematyki, która wiąże się nie tylko z branżą, ale dotyka również bezpośrednio osób fizycznych.

 

czytaj więcej »


25.02.2019 r.

Chłodnictwo – dobro powszechne dla wszystkich!

Jeszcze do niedawna chłodnictwo nie było zbytnio kojarzone z instalacjami sanitarnymi. Gdzieś tam przewijała się jedynie klimatyzacja, traktowana jako rodzaj luksusu, a nie standardowego wyposażenia. Czasy się jednak zmieniają, nowe rozwiązania stosowane w budownictwie powodują, że klimatyzacja jest już praktycznie standardowym wyposażeniem nowych budynków, równie ważna, jak ich ogrzewanie. No właśnie, ogrzewanie. Obecnie chłodnictwo w budynkach to już nie tylko obniżenia temperatury, ale i jej podnoszenie. Coraz częściej mamy do czynienia z zastosowaniem chłodnictwa do ogrzewania budynków. Mowa oczywiście o pompach ciepła.

 

W trakcie procesu chłodzenia powstaje również ciepło. Od bardzo dawna staramy się je zagospodarować, mniej lub bardziej skutecznie. Systemy odzysku ciepła pozwalają na znaczące oszczędności w sferze ciepłej wody użytkowej czy systemów ogrzewania pomieszczeń. Również do celów technologicznych to ciepło jest wykorzystywane. Ale jest to ciepło odpadowe. W pompach ciepła sytuacja jest odwrotna. Są to urządzenia chłodnicze, w których chłód jest odpadem, a ciepło produktem docelowym. Coraz więcej się stosuje pomp ciepła, szczególnie powietrznych. Nie za wysoka cena wykonania instalacji, dużo mniej pozwoleń, niskie koszty uzyskania ciepła, szczególnie przy tak ciepłych zimach, jakie ostatnio są w zachodniej części Polski. Należy jednak pamiętać, że jest to instalacja chłodnicza. Tu pojawiają się problemy. Obecnie ubywa szkół zawodowych i średnich kształcących w tych kierunkach. Montażem pomp ciepła zajmują się osoby, które do tej pory zajmowały się innymi instalacjami hydraulicznymi. Nie tu jednak jest największy problem. Uczymy się w końcu wszyscy. I wszyscy staramy się rozwijać. Problemem jest zdobywanie tej wiedzy. Bardzo często nauka ogranicza się do szkoleń producenckich, gdzie głównie można dowiedzieć się głownie, dlaczego pompa ciepła tego producenta jest najlepsza. Brak tam jednak informacji, dlaczego to nie jest instalacja hydrauliczna oraz na co należy zwracać uwagę. Do montażu pomp ciepła typu split wymagany jest jeszcze Certyfikat dla Personelu. By go zdobyć, teoretycznie trzeba się wykazać odpowiednią wiedzą z zakresu chłodnictwa. W praktyce to różnie bywa, choć akurat w Poznaniu mamy dwie jednostki szkolące, za które nie musimy się wstydzić. Jednak ciężko jest zdobyć odpowiedni poziom wiedzy w czasie kilku godzin szkolenia, i to z zakresu, które w szkole zajmuje okres dwóch – trzech lat nauki.

 

Niewystarczająca wiedza jest o tyle ważnym problemem, że nie tylko wpływa na żywotność tych urządzeń, ale również na ich efektywność pracy. Szacuje się, że nawet 70% urządzeń chłodniczych zużywa więcej energii niż mogłaby, gdyby była wykonana bezbłędnie. Warto o tym pamiętać. Szczególnie, gdy urządzenia chłodnicze służą coraz powszechniej do grzania. Nie bójmy się tej technologii, ale też miejmy do niej odrobinę pokory. A wtedy będziemy mogli cieszyć się ciepłem z zimna, o to po niewielkich kosztach.

 

Z poważaniem

Bartosz Nowacki - członek PZITS O/WIELKOPOLSKI           

Rzeczoznawca – nr. upr. 033/09

Ekspert / Rzeczoznawca – nr. ewid. 033/2009

stat4u