Komunikaty13.08.2018 r.

Ich warto znać, z nimi warto współpracować: URBIS

Przedstawiamy kolejną prezentację firmy z cyklu "Ich warto znać, z nimi warto współpracować".

URBIS

URBIS – spółka miejska na miarę XXI wieku

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie z hasłem „firma zajmująca się wywozem śmieci”? Duże śmieciarki? Kolorowe pojemniki? Dźwięk opróżnianych kontenerów z samego rana? Jeżeli jest jakiś stereotypowy obraz takiej firmy, to bez wątpienia my do niego nie pasujemy.

 

Gdyby URBIS był człowiekiem, byłby rówieśnikiem Charliego Chaplina

 

Powstanie URBIS-u datuje się na 1893 rok. Dawno, prawda? 125 lat to szmat czasu i niełatwo uzmysłowić sobie, w jakiej rzeczywistości została założona najstarsza spółka, należąca do Miasta Gniezna. Z tego powodu mamy dla Ciebie, drogi Czytelniku porcję kilku faktów, które, mamy nadzieję, pomogą Ci odnaleźć się tej podróży w czasie.

 

Powołanie do życia URBIS-u przypada na końcówkę XIX wieku. W tym samym stuleciu miały miejsce takie wydarzenia, jak wojna secesyjna, Wiosna Ludów, czy powstania listopadowe i styczniowe. Zaskakujące? Idźmy dalej. W samym 1893 roku zmarł Jan Matejko, Edison zaprezentował kinetoskop, a Rudolf Diesel opatentował znany nam wszystkim silnik wysokoprężny. Jesteśmy starsi od Hitchcocka, samochodów Forda i teorii względności.

 

Spółka tysiąca i jednej nazwy

 

Skoro mamy już za sobą tło historyczne, przejdźmy w takim razie do nazwy, ponieważ URBIS nie zawsze był URBIS-em. Pierwsza, historyczna nazwa to Miejski Zakład Czyszczenia Ulic i Wywozu Śmieci i funkcjonowała ona aż do zakończenia II wojny światowej. Po zakończeniu konfliktu zbrojnego do życia powołano Miejski Zakład Siły, Światła i Wody. Jak słusznie się domyślasz do kompetencji ówczesnego URBIS-u należały już nie tylko wywóz śmieci i sprzątanie miasta. Zmiany organizacyjne były zresztą częstym zjawiskiem. Już w 1950 roku rozdzielono firmę na Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Miejską Gazownię. Co ciekawe, w skład MPGK wchodził wówczas Zakład Komunikacji Miejskiej, czy Zakład Kanalizacji, które dzisiaj są samodzielnymi spółkami Miasta Gniezna. Taki stan rzeczy utrzymywał się jeszcze do 1976 roku. Sześć lat później zmieniono po raz kolejny nazwę na Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Obecna nazwa, URBIS, jest bardzo młoda, ponieważ pochodzi ledwie z 2004 roku. Od 6 września posługujemy się nazwą URBIS Sp. z o.o..

 

Firma wszechstronnie uzdolniona

 

Tyle, jeśli chodzi o historię naszej firmy. A jak nasza Spółka wygląda współcześnie? Obecnie jesteśmy największą firmą, której większościowych udziałowcem jest Miasto Gniezno. Zatrudniamy blisko 300 osób, co stawia nas w czołówce gnieźnieńskich pracodawców. Dziś, podobnie jak w przeszłości, dbamy nie tylko o prawidłowy wywóz śmieci, choć nie jest to już ani komunikacja miejska, ani wodociągi i kanalizacja. Oprócz gospodarki odpadami jesteśmy odpowiedzialni za administrowanie częścią lokali użytkowych i mieszkaniowych, znajdujących się na terenie Gniezna. Ponadto opiekujemy się zwierzętami znajdującymi się w Schronisku dla Zwierząt, które może pochwalić się najniższą śmiertelnością oraz najwyższym współczynnikiem adopcji spośród wszystkich tego placówek w kraju.

 

Ze sportem za pan brat

 

Wspieranie organizacji sportowych oraz wydarzeń odbywających się w Pierwszej Stolicy Polski wpisało się na stałe w funkcjonowanie URBIS-u. Od trzech lat jesteśmy tytularnym sponsorem żeńskiej sekcji piłki ręcznej – MKS PR Gniezno – która z powodzeniem radzi sobie tak w rozgrywkach seniorskich, jak i młodzieżowych. Już od kilku lat włączamy się w organizację najstarszego półmaratonu w Polsce, Biegu Lechitów, gdzie jesteśmy dumnym patronem biegów młodzieżowych. W przeszłości angażowaliśmy się również w takie wydarzenia jak turnieje rugby, czy zawody żużlowe.

 

Serce URBIS-u bije w Lulkowie

 

Choć możemy pochwalić się różnymi aktywnościami to nie zapominajmy, że podstawowym i najważniejszym obszarem naszej działalności jest gospodarowanie odpadami. Od trzech lat najważniejszym punktem w tej materii jest Zakład Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie. Najnowocześniejszy obiekt w zasobach URBIS-u jest zdecydowanie największym przedsięwzięciem w historii firmy. Został wybudowany w miejscu składowiska odpadów za ponad 80 milionów złotych przy wsparciu funduszy unijnych – Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

 

Zakład obsługuje 14 gmin z powiatów gnieźnieńskiego i wrzesińskiego. Każdego roku przetwarzanych jest 56 tysięcy ton odpadów. Za poprawną selekcję śmieci odpowiada sześć separatorów optycznych oraz ponad kilometr taśm sortowniczych. To wszystko w celu zaawansowanej gospodarki odpadami i przygotowaniu wysokiej jakości surowca.

 

Sercem systemu jest sortownia, w której odbywa się proces segregacji odpadów zmieszanych i tych zbieranych selektywnie. Ponadto zakład pozwala na przeprowadzenie takich procesów jak  biostabilizacja frakcji podsitowej w zamkniętych bioreaktorach  i selektywnie zebranej frakcji zielonej na otwartej pryzmie kompostowej, demontaż odpadów wielkogabarytowych, magazynowanie wysegregowanych odpadów surowcowych i problemowych oraz komponentów do produkcji paliwa zastępczego.

 

Ważnym elementem tej inwestycji jest stacja przeładunkowa w miejscowości Bardo (powiat wrzesiński). Jej zadaniem jest przyjmowanie odpadów z terenu pięciu gmin powiatu wrzesińskiego, którego biorą udział w Projekcie. Dzięki temu koszt transportu odpadów jest niższy, co z kolei czyni całe przedsięwzięcie bardziej rentownym.

Spółka na miarę XXI wieku

 

Nauczeni latami doświadczeń, nieustannie dostosowujemy się do zmieniającej się rzeczywistości. Nie ograniczamy się wyłącznie do powierzonych nam zadań, ale angażujemy się także w życie lokalnej społeczności. W tym roku obchodzimy 125. urodziny, a mimo to w ogóle nie zdążyliśmy się zestarzeć. Wręcz przeciwnie. Nigdy nie mieliśmy tyle zapału do podejmowania kolejnych wyzwań.

 

Drogi Czytelniku, w tym miejscu kończy się nasza się opowieść. Mamy nadzieję, że nasza historia była ciekawa, może nawet inspirująca. Jeżeli kiedykolwiek chciałbyś się z nami skontaktować, zajrzyj na urbis.gniezno.pl/kontakt. Tam dowiesz się, jak do nas trafić. Miłego dnia!

stat4u